Уроки в 2 класі
Урок з природознавства
Тема . Звірі восени . Підготовказвірів до зими
Мета: ознайомитиучнівізжиттямзвіріввосени, зізмінами, щовідбуваються
в їхжитті; вчитинаводитиприкладитварин, якізмінюютьзабарвленняхутра; готують
запаси кормів; готуються до зимовоїсплячки;
розвиватиспостережливість, умінняпорівнювати,
узагальнювати;
виховуватинавичкиохорониприроди на прикладізвірів.
Обладнання : презентація , тести , ілюстраціїзвірів.
Тип уроку. Комбінований .
Хід уроку
І.Організаційний момент( 2 хв) (слайд 1 )
1.
Привітання
Встаньте, діти, всі скоріше,
Посміхніться всім миліше.
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок: «Дзелень»
2.Енергізатор
«Сонечко».
Створенняемоційного настрою.
Перед дітьми на дошціприкріплена модель сонечка.
-У кожного з вас напартілежить маленький промінчик. Ми
зараз разом із вами ізцихпромінчиківбудемоскладатисонечкосподівань.
Дітикажуть, чоговониочікуютьвід уроку і прикріплюють на
магнітнудошкусвоїпромінчики.
-Я теж хочу прикріпитисвійпромінчик. Сподіваюся, щови
будете на уроцістаранними, активними, працьовитими. І все у нас буде добре.
-Подивіться, якегарне у нас вийшлосонечко.
ІІ. Перевірка домашнього завдання( 3 хв ) ( слайд 2 )
- Яку тему вивчали на минулому уроці ?
1. Тести
1.Птахів змушує летіти у вирій:
а) голод б) холод
2.На південь відлітають :
а)синиця б) ластівка
в) дятел
3. Горобці , галки,ворони :
а) перелітні б) зимуючі
4. Яка з цих пташок перелітна :
а)Ластівка б) сорока
в) ворона
5. Птахів , які восени
відлітають , а навесні повертаються у свої краї , називають :
а) зимуючими б) перелітні
6. Оберіть зимуючого птаха :
а) Зозуля б) лелека в) горобець.
— Розкажіть, які птахи живуть поручізжитлом людей восени.
2.
Взаємоперевірка( слайд 3 )
•
1. а
•
2. б
•
3. б
•
4. а
•
5.б
•
6. в
ІІІ. Хвилинка спостереження( 3 хв ) ( слайд 4 )
1.
Календарприроди
- Яка пора року ?
- Якізмінивідбулися в живійтанеживійприроді?
- Якіосіннімісяцізнаєте ?
- Чому вони маютьтакуназву ?
- Якийсьогодні
день?
- Який стан неба?
- Чибулизранку опади?
- Яка температура повітря?
- Щотипомітив у поведінціптахів?
- Щовипомітили у природіцікавого, незвичного?
- Яку народнуприкметутиперевірив?
ІV.Мотивація навчальної діяльності учнів( 1 хв) ( слайд 5 )
1. Гра «Знайди "зайве"»
■ Шпак, ластівка,
ведмідь, грак.
■ Бабка, метелик,
заєць, бджола.
— До якоїгрупитварин ми відносимоведмедя, зайця? (До
звірів.)
V. Повідомлення теми
і мети уроку( 1хв) ( слайд 6 )
-
Багатоклопотувосени не тільки птахам, комахам, а й звірам. І вони
змушенірятуватисявід холоду та голоду. А як самевидізнаєтесьсьогодні на уроці.
Тема нашого уроку «Звірівосени. Підготовказвірів до зими.»
— Сьогодні на уроцівидізнаєтеся, як звірівосениготуються
до зими.
VІ.Вивчення нового
матеріалу( 15 хв ) ( слайд 7 )
1.
Робота з
ілюстраціями
-Доведіть ,щозаєць
, ведмідь належать до групи « Звірі ».
А) Пам’ятка( слайд 8 )
Робота за пам’яткою
1.Яку будовутіламаютьзвірі ?
2.Яка тварина за розміром?
3.Яке забарвленняхутрамає?
4.Чим найчастішехарчується?
5.Де проживає?
— Пригадайте характерні ознаки в будови звірів. Як зміни в
неживійприродівпливають на життязвірів? Як осінні явища у житті рослин впливають на
поведінкузвірів?
А) робота за
картиною( слайд 9 )
— Розгляньте картину в художнійгалереїМатінки-Природи.
Яку осіньзобразив художник?
— ЩорозповівїжачокХитрячок про осіннітурботирізнихзвірів?
Щотакелиняння?
Підсумок. Накопиченнязапасів жиру та линяння —
цеосінніявища у життізвірів.
Фізкультхвилинка
1.Робота за підручникам (с. 60-61)
А).Відгадайте загадку.( слайд 10 )
■ Маленький,
чорненький, сліпенький, горбатенький, все поле переорав.
(Кріт)
Зображувальний ряд: купказемлі і кріт.
— Чому легко знайтимісцяпоселення крота? Де вінживе? Коли
найактивнішериє?
Що є основною йогоїжею? Якийулюбленийделікатес крота?
Доведіть, щокріт, так само як і їжак, належать до комахоїдних —
миролюбнихм’ясоїдів.
— Чивпадаєкріт у зимовусплячку?
Б)Розгляньтефотографії на с. 61. Щовизнаєте про
життяіншихзвіріввосени?
— Вовк, лисиця, заєць, лось ведутьактивнийспосібжиття.
Заєцьїстьузимку кору дерев. Вовк узимкумайжезавждиголодний, тому вінпробігає
десятки кілометрів, перш ніжйомувдасться кого небудьвислідити. Узимкувін не погидуєз’їстинавітьмишу,
птаха й мертвутварину, хапає собак, щозаґавилися, коло житлалюдини.
Лисицяполюємишей. Опустивши низько голову, вона бігаєпідтюпцем по снігу,
прислухаючись, чи не пискнеполівка. Зачувши писк, кидається в сніг і
хапаєздобич. Лисиця ловить куріпок, якіночуютьпідснігом. Часто підкрадається в
село за домашньою птицею.
2.
Розповідьдітей» Як
зіріготуються до зими »( слайд 11)
Бобри
Роблять запаси з гілок, стовбурівдерев, якіперегризають і
складають у водібілясвоїххатинок.
Їжаки
Пізновосени, коли промерзаєґрунт і
зменшуєтьсякількістькормів, їжакизариваються в опале листя і загортаються
у клубок, впадаючи у глибокусплячку аж
до березня. Під час сплячки у їжаківбільше, ніж на третину, зменшуєтьсямаса,
бопротягомсплячки вони не живляться, а живутьзавдяки жиру, відкладеному в
тілівосени.
Білки
Білкидужестараннозапасають на зиму корми — жолуді,
горіхи, гриби, якіховають у дуплах, під опалим листям, аборозвішують на сучках
дерев. Іноді в білчиних запасах буває до трьох і більшекілограмівгоріхів. У
зимовусплячкубілки не залягають, хоч у дужелютіморози і в
хуртовинукількаднівсплять. .Міняєбілкахутро руде на сіре – тепліше, пухнастіше.
Заєць
Знастаннямхолодівхутро у зайцівстаєгустішим і світлішим.
На відмінувідіншихзвірів, зайці не маютьпостійнихлігвищ, не риютьнір.
Запасівїжі на зиму вони не заготовляють. Харчуютьсядрібнимикорінцями,
згризаютьмолодіпагони дерев, кору.
Ведмідь
Ведмідь за кількатижнів до
холодівнамагаєтьсяякомогабільшенаїстися – їдять все, щотрапляєтьсяїстивного:
горіхи, рибу.Потімвибирає у тихому густому лісі закуток під великим деревом і
там готуєбарліг. Викинезайву землю, нанесетуди сухого листя й гілочокялини і
вкладетьсяспати на всю зиму.
Борсук
Борсук ,як ведмідь і їжак, запасається жиром, споживаючижуків,
ящірок, ягоди. Потім утеплить нору і лягаєспати на зиму.
3. Поради на екскурсії у лісі( слайд 12 )
- На екскурсіях, під час походів і прогулянок не
ламатигілки дерев і чагарників.
-У лісінамагатисяходити стежками, щоб не пошкодити траву
і грунт.
- Не розкопуватинори й не турбуватилісовихмешканців.
- Не розводитибагаття в лісі,
відбагаттяможевиникнутипожежа.
- Не вмикати на повнупотужністьмузику, не піднімати крик
і шум. Відцьогозвірі і птахи залишаютьсвоїнори.
- Не залишати в
лісіпісля себе безлад.
- Виготовитигодівниці для пташок.
V. Узагальнення й
систематизаціязнань( 5-7 хв) ( слайд 13 )
1.Тести
1.Які звіріроблять на зиму
запаси корму?
А)зайці;
Б)ведмідь;
В)білки;
2. Щотакелиняннятварин?
А) зміназабарвлення і густотихутра;
Б) змінадовжини хвоста;
В)змінакольору очей;
3. Якізвірівпадають в сплячку?
А)зайці;
Б)ведмеді;
В)бобри;
4.Для чогодеякізвірівідкладають
запаси жиру?
А)щобспати до весни;
Б)щобшвидшебігати;
В)щобкращевиглядалохутро.
2. Самоперевірка( слайд 14 )
3.Робота над загадками( слайд 15 )
■ Прийшла кума іздовгимвіником
На бесідуіз нашим
півником.
Схопилапівня на обід,
Та й замела мітлоюслід. (Лисиця)
■ По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та
великиймаєхвіст.
Як намисто,
оченята.
Хтоце?Спробуйвідгадати. {Білка)
■ Я — вухастий ваш дружок,
В мене сірий
кожушок,
Куций хвостик, довгівуса,
Я усіх-усіхбоюся.
(Заєць)
■ Хоч у нього шуба є,
Та як холод
настає,
Він не їстьтоді, не п’є,
І не ходить, не
гуляє,
А у лігвозалягає.
(Ведмідь)
■ Котиться клубочок,
Зовсім без ниточок.
Замістьниточок —
Триста голочок.
(їжак)
— Які з
цихтваринзмінюютьзабарвлення хутра?
— Які з
цихтваринготують запаси кормів?
— Які з
цихтваринготуються до зимової сплячки?
3.Робота у зошиті( слайд 16 )
С.23
VI. Домашнєзавдання(
2хв ) ( слайд 17 )
- Читати с.60-61, відповідати на запитання .
- Скластирозповідь
про одного іззвірів .
- Підготуати проект про звірів .
VIІ. Підбиття підсумків.
Рефлексія ( 4-6 хв ) ( слайд 18 )
1.Вправа « Мікрофон »
— Якою новою інформацієювипоповнилисвій багаж знань?
—
Щоцікавогозапам’ятали про звірів?
—
Наведітьприкладитварин, якізмінюютьзабарвленняхутра?
—
Наведітьприкладитварин, якіготують запаси кормів?
—
Наведітьприкладитварин, якіготуються до зимовоїсплячки?
2.Читання
вірша( слайд 19 )
Хочу звернутися, діти, до вас ізпроханням.
Холодно взимкузайчатам і білці,
Песику — в будці, в сараї — корівці.
Мерзнуть у котика лапки і вуха,
Мерзне ворона влихузавірюху.
Горю зарадитиможемо —
В будку Шарковінастелимсоломи,
Зайчиковіпокладемопідкущик
Кількаморквинок, листочоккапусти,
Теплу корівці поставим водичку
Птицямнасиплемокрихти в годівничку.
Як допоможемо дружно, малята,—
Виживутьвзимку птахи і звірята.
(Л. Левченко)
3. Оцінюванняучнів.(Мотивація балів .)
Ви всі молодці, добре
попрацювали.Дякую за увагу, старанність
і активність на уроці. На своїх сонечках відобразіть свій настрій на кінець уроку .
Урок
трудового навчання. 2 клас
Тема:Аплікація з паперу «Кулон»
Мета:виготовити з
учнями прикрасу кулон, вчити послідовності виготовлення виробу, дати інформацію
про різні види та форми кулонів,про матеріали щодо їх виготовлення, збагачувати
словниковий запас учнів;
розвивати увагу, пізнавальний
інтерес, дрібні м,язи кисті рук;
виховувати культуру праці,
охайність, самостійність, творчість.
Обладнання:демонстраційний
матеріал – виріб «Кулон», для інд.користування – кольоровий картон, кольоровий
папір, ножиці, клей, пензлик, простий олівець, шаблон, стрічка, блискітки,
підручник «Трудове навчання» В.Сидоренка.
Хід
уроку:
1.Організація
класу.
2.Актуалізація опорних знань
учнів.
1.Перевірка готовності до уроку.
2.Гра «Мікрофон»
- З якими матеріалами працювали на
попередньому уроці?
- Які вироби виготовляли?
- Який спосіб складання паперу використали?
- Що означає слово «гофрувати»?
- Що таке «гофра»?
3.Повторення правил техніки безпеки на
уроках труд.навчання.
- Приготувати своє робоче місце.
- Переходити на друге робоче місце без дозволу
вчителя забороняється.
- Коли вчитель звертається до всіх учнів вони
мають припинити роботу й уважно вислухати зауваження, інструктаж.
- Роботу розпочинати тільки з дозволу вчителя.
- Використовувати інструменти лише за
призначенням.
- Користуватися прийомами роботи з
інструментами за зразком вчителя.
- Використовувати навчальний час для виконання завдання і не
відволікатися на розмови, своєчасно і якісно виконувати роботу.
3.Робота над темою уроку.
1.Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми познайомимось з
новим словом.Що це за слово вам допоможе анаграма.
- Прочитайте її. (о л к у н )
- Ми навчимося виготовляти кулон
з паперу.Також ви дізнаєтєсь багато чого цікавого про цю річ.
2.Робота з тлумачним словником.(у дітей
на партах словники і вони шукають значення слова «кулон»)
Кулон – ювелірна
жіноча прикраса з дорогоцінного каменю чи іншого матеріалу на ланцюжку чи на
шнурку, яку носять на шиї.Це різновид підвіски.
3.Вступна бесіда про кулон.
Перші кулони робили з дерева,
каміння та кісток(ікл, кігтів) тварин, раковин молюсків, риб,ячих хребців,
навіть живих квітів.
Коли ж людство перейшло до
добування та обробки металу і коштовних каменів, то кулони стали більш
вишуканими і дорогими.
Сучасні дизайнери
для виготовлення кулонів використовують різні матеріали, тому тепер
можна прикрасити себе дикою пантерою або
пухнастим кошеням з натурального хутра, дивною квіткою із пір,я. тканини, або
шкіри, полуничкою або тістечком із пластику, метеликом із яскравих кристалів.
4.Розгляд малюнків кулонів,
виготовлених з різних матеріалів та різних форм.( зразки на дошці)
(Вчитель коментує кожен виріб:
матеріал, форма)
5.Розгляд зразка роботи.Аналіз
роботи, яку будуть виготовляти.
- Нашими помічниками на уроці
будуть:
Кольоровий картон, кольоровий папір,
клей, пензлик, ножиці, стрічка,
блискітки,
шаблон,простий олівець.
4.Інструктаж.Послідовність
виготовлення.(підручник «Трудове навчання»
2клас стор.44).
5.Практична
робота учнів.
(Учні працюють у парах,
допомагають одне одному.Учитель стежить за роботою, надає допомогу,
консультації).
6.Підсумок
уроку.
1.Бесіда
- Чи сподобався вам урок?
- Що ви виготовляли на уроці?
- Що таке кулон?
- З яких матеріалів виготовляли перші кулони?
2.Конкурс красунь
(Дівчатка одягають кулони на шию, виходять до
дошки.Всі учні розглядають роботи і визначають переможницю.)
3.Прибирання робочих місць.
Уроки в 1 класі
Тема. Птахи восени. Перелітні й осілі птахи, Конспекти уроків природознавства 2 клас
Мета: ознайомити
учнів із життям птахів восени, зі змінами, що відбуваються в їхньому
житті; показати зв’язок змін у житті птахів зі змінами в природі; вчити
називати групи птахів (за переміщенням відповідно до пір року), наводити
приклади перелітних й осілих птахів своєї місцевості, пояснювати
причини відльоту птахів у вирій; розвивати спостережливість, уміння
порівнювати, узагальнювати; формувати навички охорони природи на
прикладі птахів.
ХІД УРОКУ 21. Тема. Птахи восени. Перелітні й осілі птахи, Конспекти уроків природознавства 2 клас
I. Організаційний момент
1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
2. Запитання для повторення
— Які зміни відбуваються в природі з настанням осені?
— Куди з никають комахи восени?
— Чим живляться птахи? (Різними комахами, жуками, жабами)
— То що ж робити птахам? (Відповіді учнів.)
— Які зміни відбуваються в природі з настанням осені?
— Куди з никають комахи восени?
— Чим живляться птахи? (Різними комахами, жуками, жабами)
— То що ж робити птахам? (Відповіді учнів.)
II. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми розглянемо, як змінюється життя птахів восени.
Сьогодні на уроці ми розглянемо, як змінюється життя птахів восени.
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
З настанням холодів відбуваються зміни у житті птахів. Їм нічого їсти, і частина птахів відлітає у теплі краї. Першими відлітають комахоїдні птахи стрижі, ластівки, солов’ї, тому що набагато зменшується кількість комах; метелики забираються в щілини, де перезимовують до весни; засинають жуки, бабки, надійно ховаються гусениці і личинки. Як тільки замерзають водойми, відлітають водоплавні птахи. Пташки, які на зиму покидають свій рідний край, називаються перелітними. До перелітних пташок належать ластівки, лелеки, зозулі, шпаки, солов’ї, журавлі.
Перелітні птахи до осені починають жиріти, адже в них попереду далекий шлях, на який треба буде витратити багато сил і енергії.
Одні птахи вирушають у мандри малими групами, інші — великими зграями. Журавлі і гуси летять кутом і клином, шеренгою, а також один за одним.
Скупченою граєю — шпаки. Деякі птахи летять по одному, наприклад, зозулі. Кожного року птахи-мандрівники долають багато тисяч кілометрів, вони знають такі місця, у яких можна певний час прожити — добре прогодуватись.
Птахи летять із різною швидкістю. Дрібні співочі птахи — соловей, горихвістка долають відстань зі швидкістю 30-48 км/год. А деяких летунів не наздоженеш і найшвидшим потягом!
Стрижі, ластівки, які годуються в повітрі під час польоту, летять зі швидкістю 130 км/год. Є такі птахи, що летять день і ніч без відпочинку. От, наприклад, журавлі. Як виберуться в дорогу, то не зупиняться доти, доки не прилетять на місце. А деркач, перепілка сотні кілометрів проходять пішки (Під час розповіді вчитель демонструє малюнки птахів.)
Скільки б разів не гостювали птахи в теплих краях, та щороку навесні вони повертаються до рідних домівок.
З настанням холодів відбуваються зміни у житті птахів. Їм нічого їсти, і частина птахів відлітає у теплі краї. Першими відлітають комахоїдні птахи стрижі, ластівки, солов’ї, тому що набагато зменшується кількість комах; метелики забираються в щілини, де перезимовують до весни; засинають жуки, бабки, надійно ховаються гусениці і личинки. Як тільки замерзають водойми, відлітають водоплавні птахи. Пташки, які на зиму покидають свій рідний край, називаються перелітними. До перелітних пташок належать ластівки, лелеки, зозулі, шпаки, солов’ї, журавлі.
Перелітні птахи до осені починають жиріти, адже в них попереду далекий шлях, на який треба буде витратити багато сил і енергії.
Одні птахи вирушають у мандри малими групами, інші — великими зграями. Журавлі і гуси летять кутом і клином, шеренгою, а також один за одним.
Скупченою граєю — шпаки. Деякі птахи летять по одному, наприклад, зозулі. Кожного року птахи-мандрівники долають багато тисяч кілометрів, вони знають такі місця, у яких можна певний час прожити — добре прогодуватись.
Птахи летять із різною швидкістю. Дрібні співочі птахи — соловей, горихвістка долають відстань зі швидкістю 30-48 км/год. А деяких летунів не наздоженеш і найшвидшим потягом!
Стрижі, ластівки, які годуються в повітрі під час польоту, летять зі швидкістю 130 км/год. Є такі птахи, що летять день і ніч без відпочинку. От, наприклад, журавлі. Як виберуться в дорогу, то не зупиняться доти, доки не прилетять на місце. А деркач, перепілка сотні кілометрів проходять пішки (Під час розповіді вчитель демонструє малюнки птахів.)
Скільки б разів не гостювали птахи в теплих краях, та щороку навесні вони повертаються до рідних домівок.
— А чи всі пташки відлітають у теплі краї?
Ні.
Є такі пташки, які залишаються зимувати у нас, бо можуть найти собі
поживу. Птахи, які не відлітають — це осілі пташки. До них належать
горобці, сороки, ворони, сичі, дятли, синиці. Ці пташки полюбляють
насіння лободи, подорожника, живляться рештками рослин, а от синиці дуже
люблять свіже несолоне сало. А ще на зиму до нас прилітають північні
гості: снігурі та омелюхи (Робота за таблицею «Осілі птахи».)
Вони живляться ягодами калини та горобини.
Вони живляться ягодами калини та горобини.
Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Робота в групах
Обговорення питання:
— Що страшніше для птахів — голод або холод?
— Чому відлітають восени птахи?
— Що страшніше для птахів — голод або холод?
— Чому відлітають восени птахи?
Висновки. Птахи
живляться комахами, плодами і насінням рослин. Цього корму стає все
менше для птахів і вони вимушені переміщатися на нові житла. Зміни в
житті комах і птахів пов’язані з похолоданням. Для птахів страшніше
голод.
2. Розігрування сценки
Учитель. Сьогодні,
коли я йшла на роботу, підслухала розмову двох горобчиків. Вони
розповідали, що у нашому класі є якийсь загадковий хлопчик. Хто ж він
такий?
Виходить хлопчик з годівничкою.
Хлопчик. Я
— володар птахів. Захочу — птахи самі прилетять до мене. Захочу —
прилетять синиці й горобці. Захочу — з’являться гості з півночі: снігурі
та омелюхи.
Учитель. Можливо, ти чарівник?
Хлопчик. Ні,
я не чарівник. Я не шепочу таємничих заклинань. І у мене немає чарівної
палички. Зате у мене є чарівна хатка. На вигляд проста хатка, та у неї
чарівна сила.
Учитель. Цікаво, що ж це за хатка?
Хлопчик. Ну
гаразд, я відкрию свій секрет. (Показує годівничку.) І до вас, варто
вам тільки захотіти, почнуть прилітати птахи. Для цього треба насипати
хлібних крихт, насіння у годівничку і виставити на вікно або повісити на
дерево. І вона стане чарівною хаткою. До неї одразу ж прилетять птахи.
Учитель. Спасибі
тобі, хлопчику, за таку цікаву пораду. Ми обов’язково скористаємось
нею, й осілі птахи будуть нашими постійними гостями.
3. Робота в групах. Гра «Посади птахів до годівнички»
У кожній групі годівничка
Учитель. Будьте уважні. Подумайте, які птахи осілі, а які — перелітні Виберіть тільки осілих — зимуючих.
1-ша група — ластівка, горобець, голуб, зозуля, дятел, омелюх.
2-га група — журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.
3-тя група — зяблик, лелека, ворона, галка, соловей, дятел.
4-та група — шпак, горобець, ластівка, омелюх, голуб.
5-та група — журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.
2-га група — журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.
3-тя група — зяблик, лелека, ворона, галка, соловей, дятел.
4-та група — шпак, горобець, ластівка, омелюх, голуб.
5-та група — журавель, синичка, жайворонок, сорока, снігур.
Підсумок. Перша
причина відльоту птахів це голод, нічим живитися, немає комах. А
зимувати залишаються птахи, які живляться різним насінням, рештками
рослин.
4. Робота над загадками
• Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний
Цим ключем в осінній млі
Відлітають… (журавлі).
Не залізний, а пташиний
Цим ключем в осінній млі
Відлітають… (журавлі).
• Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкидає?
Та у лісі в холодку
Все кує: «Ку- ку! Ку- ку!»? (Зозуля)
Яйця іншим підкидає?
Та у лісі в холодку
Все кує: «Ку- ку! Ку- ку!»? (Зозуля)
• Швидко скрізь цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
• Довгоногий, чорно-білий,
У гніздо на хату сів,
Довгим дзьобом знай стукоче,
Ніби щось сказати хоче.
— Де ж це ти був?
— Далеко!
— Як звуть тебе? (Лелека)
У гніздо на хату сів,
Довгим дзьобом знай стукоче,
Ніби щось сказати хоче.
— Де ж це ти був?
— Далеко!
— Як звуть тебе? (Лелека)
• В мене є великий хвіст,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. (Соловейко)
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. (Соловейко)
• Гриць дивується, питає:
— Що за пташка так співає?
Як горобчик, цвірінчить,
Мов сорока, скрекотить.
А ще інколи буває,
Що кричить, немов сова!
Хто виспівує отак?
Та то ж так співає… (шпак) .
— Що за пташка так співає?
Як горобчик, цвірінчить,
Мов сорока, скрекотить.
А ще інколи буває,
Що кричить, немов сова!
Хто виспівує отак?
Та то ж так співає… (шпак) .
— Яку загальну назву можна дати словам-відгадкам?
• Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел)
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел)
• Біла латка, чорна латка,
На гілках дерев стрибає,
Все, що блисне, забирає (Сорока)
На гілках дерев стрибає,
Все, що блисне, забирає (Сорока)
• Сива латка, чорна латка
На березі скаче. (Ворона)
На березі скаче. (Ворона)
• Чорна шапочка у нього,
Сизувата спинка.
У блакитнім піджаку
Прилітає взимку. (Снігур)
Сизувата спинка.
У блакитнім піджаку
Прилітає взимку. (Снігур)
• Маленький, сіренький,
На соняшник сів,
Надзьобався добре
І далі полетів. (Горобець)
На соняшник сів,
Надзьобався добре
І далі полетів. (Горобець)
• Шубка з сірого пушку,
Скаче в жовтім фартушку,
Чорний шарфик та шапчина.
Хоч маленька ця пташина,
Та корисна трудівниця,
Називається… (синиця).
Скаче в жовтім фартушку,
Чорний шарфик та шапчина.
Хоч маленька ця пташина,
Та корисна трудівниця,
Називається… (синиця).
— Чи зустрічали ви цих птахів у своїй місцевості?
— Як ви можете їм допомогти? (Учні розповідають про збирання корму і виготовлення годівниць для птахів.)
— Як ви можете їм допомогти? (Учні розповідають про збирання корму і виготовлення годівниць для птахів.)
5. Гра «Чи знаєш ти птахів?»
Учні сполучають поняття «Перелітні птахи» й «Осілі птахи» із малюнками птахів.
Перелітні
птахи долають великі відстані, летять іноді без відпочинку цілий день
або ніч і дуже втомлюються. Багато птахів гине під час перельоту. Тому
не потрібно лякати птахів, розганяти зграю, що опустилася на відпочинок.
Для птахів, що залишаються на зиму, вже зараз потрібно збирати корм і
виготовляти годівниці.
6. Тестування
1) Птахів змушує летіти у вирій:
а) голод;
б) холод.
а) голод;
б) холод.
2) На південь відлітає:
а) синиця;
б) ластівка;
в) дятел.
а) синиця;
б) ластівка;
в) дятел.
3) Горобці, галки, ворони — це:
а) перелітні птахи;
б) зимуючі птахи.
а) перелітні птахи;
б) зимуючі птахи.
4) Яка з цих пташок перелітна?
а) Ластівка;
б) сорока;
в) ворона.
а) Ластівка;
б) сорока;
в) ворона.
5) Птахів, які восени відлітають, а навесні повертаються у свої краї, називають
а) зимуючими;
б) перелітними.
а) зимуючими;
б) перелітними.
6) Зимуючий птах — це:
а) горобець;
б) лелека;
в) зозуля.
а) горобець;
б) лелека;
в) зозуля.
V. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Які ви знаєте групи птахів (за переміщенням відповідно до пір року)?
— Наведіть приклади перелітних птахів своєї місцевості.
— Наведіть приклади осілих птахів своєї місцевості.
— Поясніть причини відльоту птахів у вирій.
— Які ви знаєте групи птахів (за переміщенням відповідно до пір року)?
— Наведіть приклади перелітних птахів своєї місцевості.
— Наведіть приклади осілих птахів своєї місцевості.
— Поясніть причини відльоту птахів у вирій.
ТЕМА: «Математика» Нумерація чисел у межах 20. Складання
рівностей за даною різницею. Задачі на збільшення і зменшення на кілька
одиниць.
« Трудове навчання» Ліплення природної форми за зразком.
«Природознавство» Весна.
Подорож у природу навесні.
МЕТА:
Математика: закріплювати знання нумерації чисел
другого десятка; удосконалювати обчислювальні навички, уміння розв’язувати
задачі опрацьованих видів; розвивати спостережливість, уважність.
Природознавство: ознайомити з першими вісниками
весни та з ранньоквітучими рослинами,
які потребують охорони, виховувати бережливе ставлення до природи.
Трудове навчання: удосконалювати навички роботи з
пластиліном, вміння працювати за технологічною карткою; сприяти розвитку
дрібної моторики рук; виховувати старанність, охайність, дружні відносини між
дітьми.
Тип уроку:
Урок повторення та узагальнення отриманих знань.
Вид уроку:
Інтегрований урок , заочна мандрівка.
Об’єкт праці:
Проліски з пластиліну.
Обладнання:
Макет весняного лісу, схеми
задач , сигнальні
картки, шпаківня, муз. обладнання.
Прилади:
Зразки виробів, пластилін, дріт, гарбузове насіння.
ПЛАН УРОКУ
I.
Організаційний момент
II.
Повідомлення теми і мети уроку
III.
Опрацювання матеріалу уроку
IV.
Виготовлення пролісків з пластиліну
V.
Підсумок уроку
На дошці макет весняного лісу першого пробудження.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ:
Вчитель:
Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром
Учні:
Ми вам раді, добрі люди
І вітаємо щиро вас
Та запрошуєм ласкаво
На урок у перший клас.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Діти, ми сьогодні з вами помандруємо до весняного лісу.
Спостерігатимемо як ліс пробуджується після зимового сну. Продовжимо роботу з
числами в межах 20; розв’язуватимемо приклади, задачі; Ми також помандруємо в
пошуках галявини з весняними квітами, щоб привітати гостей з приходом весни.
III. ОПРАЦЮВАННЯ МАТЕРІАЛУ УРОКУ
Вчитель: Тож вирушаємо в подорож
1.
Усний рахунок
Вчитель: Подивіться
діти, який струмочок біжить понад стежиною. Йому вже так хочеться звільнитися від
останньої криги та заспівати свою весняну пісню. Допоможемо струмочку? Кожна
правильна відповідь звільнить струмочок від криги.
- Діти, сядьте рівненько, слухайте уважно. (до рук
беруть сигнальні картки)
-
яке число має 1 дес. і 6 одиниць (16)
-
назвіть найменше двоцифрове число. (10)
-
яке число передує числу 15. (14)
-
яке число слідує за числом 17 (18)
-
назвіть сусідів числа 12 (11, 13)
- яке
число утворюємо з двох десятків (20)
2.
Робота в зошитах.
-
Діти,
погляньте, хто це під кущем? (це їжачок)
А що він тут робить?
- Він мабуть, тільки виліз зі свого кубельця, весь
в листочках. Давайте звільнимо його від листочків, та порахуємо їх. (рахують,
10). Молодці!
Тепер їжачок вільно може поповзти по лісу.
А ми в цей час будемо працювати в зошиті..
Ось я зошит свій відкрию
І похило покладу
Сяду рівно не зігнусь
До роботи я візьмусь.
(учні
записують число
)
А)
Каліграфічна хвилинка
Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки
- Скільки листочків ми
зняли з їжачка (10).
- Тож число 10 і запишемо
каліграфічно.
- Скільки клітинок
потрібно залишати між цифрами.
Б)
Розв’язування прикладів.
Вчитель:
-
Які чарівні кущі, наче в пух увібралися. Діти чи знаєте, які це кущі?
(котики)
-
Котики, які розпускаються на вербових гілочках дуже рано навесні.
-
Як ви гадаєте, чому їх назвали котиками? (м’якенькі, пухнасті,
біленькі)
Все що в
природі існує математика порахує
-
Порахуйте скільки їх? (7).
-
Складіть приклади щоб різниця
була 7.
(10 – 3, 9 – 2, 8- 1, 17 – 7, 7-0)
Пасивна фізкультхвилинка
Гра «КОМАРИКА ЗЛОВИМО»
В) Розв’язування задачі
Вчитель: Діти, Подивіться. Хто це
прилетів? (шпаки) Правильно, шпак є одним із перших вісників весни. А де ж вони
поселитися повинні (для них треба прикріпляти шпаківні) .
- Який
чудовий будиночок для шпаків ми повісимо на шкільному подвір’ї на уроці
природознавства.
- А
зараз розв’яжемо задачу про шпака.
Першого дня шпак з’ їв 19 комах, а другого
на 1 комаху більше. Скільки комах з’їв шпак другого дня?
Аналіз задачі:
-
Скільки комах шпак з’їв першого дня?
-
Скільки другого?
-
Якщо в задачі сказано більше, яку дію використаємо?
-
Доберіть коротку умову , що допоможе розв’язати задачу?
- Запишемо розв’язання
Задача
1)
19 +
1= 20 (к.)
Відповідь: 20 комах.
IV. ВИГОТОВЛЕННЯ ПРОЛІСКІВ
- Діти, шпаки задоволені, що ви вправно
розв’язали задачу. За це вони вказали
дорогу до чудової галявини. Подивіться до якої галявини ми прийшли. Що це
за квіти такі чудові. Хто знає? (проліски)
- Пролісок – це символ нового та неповторного. На
початку весни з’являються ніжні блакитні квіти.
- Давайте з імітуємо як проліски прокидаються.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (пісня «Пролісок») – 1 хв.
-
Давайте нарвемо цих квітів. Погоджуєтеся? (ні) А чому? (діти дають відповіді)
-
Правильно. Проліски занесені до
Червоної книги. Тому їх рвати не можна, можна милуватися їхньою красою
-
Давайте ці квіти виготовимо своїми руками.
(Діти
отримують матеріал та інструменти для виготовлення композиції)
-
Нам потрібен пластилін, дріт, гарбузове насіння дерев’яна підставка.
-
Перед тим як розпочати роботу повторимо правила техніки безпеки.
Правила користування дротом
1. Не можна брати дріт до рота.
2. Не можна розмахувати дротом.
3. Працювати з дротом треба зосереджено,
не відволікатися.
4. Не
можна намотувати на палець.
Інструктаж по виготовленню композиції. (див. ДОДАТОК)
Вчитель:
(Наголошую на загальних правилах для учнів)
Загальні правила для учнів
1.
Роботу розпочинай після дозволу вчителя.
2.
Інструменти та матеріали використовуй за
призначенням.
3. Під
час робочого процесу не відволікайся на сторонні справи, будь зосередженим.
5. У
процесі роботи дотримуйся порядку на робочому місці.
- Приступаємо до роботи! ( під час роботи звучить музика –
Ф.Ф. Шопен «Мелодія весняного
рая»
V. ПІДСУМОК УРОКУ
1.
Виставка виробів
-
Які чудові квіти ви створили. Вклали в них всі свої старання.
2.
Рефлексія
–
Усі ви добре працювали. Оцініть свою роботу на уроці фішками, які у вас на
парті. Якщо добре працювали і урок сподобався підніміть зелену фішку, якщо
виникли труднощі – синю, а якщо нічого не вдалося то червону.
–
Я рада, що все вдалося ви маєте гарний настрій.
На уроці не дрімали
Гарно всі відповідали
Тож скажу вам у кінці
В першім класі – діти Молодці!Урок навчання грамоти.Читання. Тема: НЕБИЛИЦІ. Н. ПОКЛАД «НЕБИЛИЦІ»
Мета:
вдосконалювати навички правильного, виразного читання; розвивати
мовлення; пам'ять, фантазію учнів; виховувати любов до природи, дбайливе
ставлення до неї.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Мовленнєва розминка
1) Робота над скоромовкою.
Був собі цебер, та переполуцебрився на полуцебренята.
2) Робота над чистомовкою.
Ра-ра-ра — у дворі весела гра.
Ру-ру-ру — ми продовжуємо гру.
Ло-ло-ло — всі дороги замело.
Лі-лі-лі — кури ходять по землі.
2. Читання текстів В. Чухліба «Радість» та Н. Поклад «Гість»
III. РОБОТА ЗА «ПІСЛЯБУКВАРЕМ» (с. 52-54)
1. Опрацювання вірша Н. Поклад «Небилиці» (с. 52)
1) Метод «Передбачення».
— Як ви вважаєте, що означає слово небилиця? Прочитайте вірш і перевірте свої міркування.
2) Читання вірша учнями.
— Чи підтвердилися ваші міркування?
Словничок
Небилиця — те, чого не буває насправді, вигадка.
— Які рядки вірша, на вашу думку, найсмішніші?
3) Гра «Хто як голос подає?»
зашипіли
занявкали
загавкали
хрюкнула
замукала
заквоктала
туркотіли
нявкотіли
задзижчали
зацвірінькали
ґелґотав
іржав
— Який у вас настрій після читання вірша? Чому? Що в ньому незвичайне?
— Спробуйте все виправити і прочитати правильно.
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання сторінки «Читай і збагачуй свої знання і вміння» (с. 53)
Робота в парах
Читання вірша Я. Коваленко
— Що в цьому вірші не так? Спробуйте виправити і прочитати правильно.
Летить білка (бджілка) «Жу-жу-жу!
Що вам, друзі, розкажу:
за лісочком, недалечко,
рясно квітне поле гречки!
Білчин (бджілчин) рій злітав за ліс,
меду два відра приніс.
Тільки то були не білки,
А трудящі, мудрі... (бджілки)».
Я. Коваленко
Гра «Склади речення»
— А чи знаєте ви, хто які звуки подає? Перевірте себе: складіть і прочитайте речення.
3. Опрацювання сторінки «читай і світ пізнавай» (с. 54)
1) Читай швидко, вимовляй чітко!
сміх смішити сміятися
сміхота смішинка смішний
• Читання односкладових, трискладових слів.
• Читання «ланцюжком».
• Читання стовпчиків слів кілька разів, щоразу швидше і швидше.
2) Робота в парах.
— Прочитайте і поміркуйте, чи буває таке.
• у песика робота непроста: охороняє від мишей кота.
• В річці пірнає і плаває кіт, ловить він рибку собі на обід.
3) Робота з малюнками.
— Розгляньте малюнки-небилиці. Що переплутав художник?
— Складіть фантастичні розповіді за малюнками.
IV. ПІДСУМОК УРОКУ
— Твори якого жанру опрацьовані на уроці?
— Який настрій вони створюють?
Трудове навчання 1 клас
Трудове навчання 1 клас
Тема: Виготовлення ялинкових та різдвяних прикрас.
Мета: навчити
учнів виготовляти ялинкові прикраси з яєчних шкара-луп та смужок
паперу; створити в них святковий настрій; розвивати творчі здібності,
фантазію, уяву; виховувати естетичний смак, бережливе ставлен-ня до
зелених насаджень, до природи.
Обладнання: зразки виробів, шкаралупи яєць, кольоровий папір, клей, ножиці, нитки, технологічні картки.
ХІД УРОКУ
І. Підготовка робочих місць (перед початком уроку)
II. Організація класу
— Діти, яка зараз пора року?
— З чого це видно?
— Скільки місяців триває зима? Назвіть зимові місяці.
— Чи любите ви зиму? Чому?
— Які свята ми відзначаємо взимку?
— Яке зимове свято ви любите відзначати у школі?
— Так, Новорічне свято дуже цікаве. Адже в гості до вас приходить лі-сова красуня.
Відгадайте, про що я веду мову.
Що за гостя в нас така:
І висока, і струнка,
Сяє сріблом угорі,
На гіллячках — ліхтарі,
І ростуть на ній не шишки,
А цукерки і горішки?
— Правильно, це ялинка. Їй ми радіємо, прикрашаємо її яскравими іграшками, довкола неї водимо хоровод.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
1. Розповідь учителя.
—
Тисячі ялинок вирубують кожного року, щоб вони радували нас. Але
закінчуються свята, ялинка обсипається, і ми викидаємо її на смітник. Чи
варто для кількаденного задоволення вирубати цілі ліси?
— А яку ялинку слід прикрашати? (Штучну)
— А щоб у хаті пахло хвоєю, можна із гілочок ялини чи сосни зробити букет і прикрасити його іграшками.
Щоб ялинок не рубати,
Треба штучні купувати.
Ось погляньте, перед вами
Ці красуні разом з нами
Рік Новий прийшли стрічати,
Радість людям дарувати.
(Показую три ялинки.)
— Але на ялинках ані прикрас, ані іграшок немає. Тож сьогодні ми бу-демо виготовляти ялинкові прикраси.
Ми ялинку прикрашали,
Але іграшок не стало.
На порозі уже свято,
Гостей скоро зустрічати.
А на гілочках ялинки —
Ні гірлянди, ні сніжинки...
І ніхто, ніхто не чує,
Як Снігуронька сумує!
Ой, як швидко час біжить!
Юнийдруг! Допоможи!
IV. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інструментів
1. Розгляд зразків виробів.
2. Технологія виготовлення виробу.
Робота з підручником «Трудове навчання» для 1 класу (С. 53).
3. Виготовлення іграшок з яєчної шкаралупи «Курчатко-півник», «Курчат-ко-курочка» під керівництвом учителя.
V. Фізкультхвилинка
VI. Продовження самостійної роботи учнів
1. Відгадування загадки.
Має вуса, пишний хвіст
І негарну звичку —
Спершу добре він поїсть,
Потім миє личко. (Кіт)
Додатковий матеріал для вчителя
Домашні коти — нащадки дикого кота, що колись жив у Північній
Африці.
Його приручили єгиптяни ще 5 тисяч років тому. Кіт у них вважав-ся
священною твариною. Хто вбивав його, того страчували. Господарі
по-мерлого ходили в жалобі, на честь котів будували храми, до їхніх
зображень приносили пожертви.
А
в Європі про «маленького тигра» не знали довго. Там мишей лови-ли вужі і
лисиці. Лише згодом у найбагатших городян з’явилися єгипет-ські
тварини. До речі, характер пухнастого дива певною мірою залежить від
кольору хутра. Чорні кицьки — нервові, чутливі, цікаві, дуже люблять
ласку. Чорні з білим — легко звикають до господаря, особливо до дітей.
Смугасті
— замкнуті, понад усе цінують волю і незалежність. Руді та руді з білим
— люблять спокій і домашній затишок. Білі — вередливі, нервові,
вразливі, дивакуваті. Очі у кота бачать у темряві у шість разів краще за
люд-ські, а вуха вловлюють навіть такі звуки, які людям видаються
тишею.
Коти
бояться води, хоча полюбляють рибку. А в Туреччині в озері Вам живуть
красиві білі коти. Так, так: вони живуть у воді і навіть сплять у ній!
Був випадок, коли кіт, залишений на місці відпочинку, повернувся до-дому, подолавши 2 400 кілометрів.
Тривалість життя кішок — 15–20 років.
2. Технологія виготовлення ялинкової іграшки «Котик» зі смужок па перу:
• заготовити смужки однакової ширини і різної довжини;
• склеювання кілець з довших смужок для тулуба тварини;
• склеювання кілець менших розмірів для зображення голівки;
• вирізування з кольорового паперу очей, вушок, носа, хвоста, лапок.
VII. Фізкультхвилинка
VIII. Практична діяльність учнів під керівництвом учителя
Підручник «Трудове навчання» (С. 51, технологічна картка № 49).
IX. Аналіз дитячих виробів, відбір кращих іграшок
XI. Прибирання робочих місць